Yemekhane sistemleri geçiş kontrol ve yemek sayma yazılımı çoğunlukla büyük işletmeler tarafından kişilerin yemek işlemlerini takip etmek amacıyla kullanılan bir sistemdir. Kullanılan bu kontrol ve yazılım sistemi ile birlikte hem eleman hem de zaman tasarrufu sağlanabilmektedir. Bunun yanında sistemin sağlamış olduğu avantajlar bu sistemlere olan talepleri de doğrudan arttırmaktadır.
Yemek şirketlerine ödenen ücret günlük dağıtılan yemek sayısı kadar olmaktadır. Her gün yenen yemeğin aynı sayıda olmaması birtakım sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu tür sorunları ortadan kaldırmak ve daha sağlıklı sonuçlar alabilmek adına bu tür sistemlere ihtiyaç duyulmaktadır.
Sistemin İşleyişi
Yemekhane sistemleri geçiş kontrol ve yemek sayma yazılımı ile yemekhanedeki hareketler gerçek zamanlı olarak bilgisayara aktarılarak takibi sağlanmaktadır. Programdaki sayaç göstergesinden hareketler anlık olarak sistem mesajları ile kullanıcıya iletilmektedir. Yemek molaları da personelin vardiya durumuna göre sınıflandırılmakta, personellerin belirli geçiş noktalarından belirli saatlerde geçişi yapılarak yemek yenmesinin takibi yapılmaktadır.
Sistemle birlikte yemek sayısı, her personelin ne kadar yemek yediği ve kaç defa yemek yediği gibi takipler süreci aksatmadan doğrudan kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Firma personellerinin yanı sıra taşeron firmalarda ya da ziyaretçilerin de yemek takibinin yapılması da bu sistemle kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.
Sistemin Faydaları
Yemekhane sistemleri geçiş kontrol ve yemek sayma yazılımı firmalar açısından büyük avantaj sağlayan bir sistemdir. Bu bakımdan;

 • Yemek yeme hakkı olmayanların yemek yemesi engellenerek maliyetlerin düşürülmesi sağlanır.
 • Yemekhanede yenen gerçek yemek sayıları netlik kazanmış olur.
 • Belirlenen zamanda günlük bazda kullanılan yemek haklarının takibi yapılarak personel anlaşmazlığının önüne geçilmesi amaçlanır.
 • Taşeron yemek firmaları çalışanları arasında fiş sayma ve yemek adedi anlaşmazlıklarının önüne geçilir.
 • Yemek maliyetleri günlük, haftalık ve aylık olarak belirlenebilmektedir.
 • Mükerrer yemek alma takibi kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Kullanıldığı Alanlar
Yemekhane sistemleri geçiş kontrol ve yemek sayma yazılımı günümüzde pek çok alanda tercih edilen sistemler arasında yer almaktadır.

 • Okul yemekhaneleri,
 • Yurt yemekhaneleri,
 • Fabrika yemekhaneleri,
 • Hastane yemekhaneleri,
 • Sektörden bağımsız işletmelerde kolaylıkla kullanılabilir.

Yemekhane sistemleri geçiş kontrol ve yemek sayma yazılımı bazı cihazların kullanımı ile gerçekleştirilmektedir. Sayarmatik, yüz tanıma, kart okuyucu, turnike ve parmak izi tanıma cihazları bu yazılımın kullanıldığı cihazlar arasında yer almaktadır. Yazılım raporlama işlemleri ise kişisel durum raporu, departmansal rapor, firmasal rapor ve durum raporu ile sürdürülmektedir.
Yemekhane sistemleri geçiş kontrol ve yemek sayma yazılımı farklı paketler halinde satışa sunulmaktadır. Firmalar kullanacakları alana ve ihtiyaca bağlı olarak istedikleri paketi tercih ederek sistemin sağladığı avantajlardan hemen yararlanmaya başlayabileceklerdir. Bu sistemin fiyatı da tercih edilen paketin büyüklüğü ve kapsamına göre değişiklik gösterebilmektedir.