PDKS sistemleri personel devam kontrol sistemleri personellerin işe giriş ve çıkış saatlerinin takibinin yapılabilmesini sağlayan sistemlerdir. Bu sistemle birlikte işe kimin erken kimin geç geldiği belirlenerek maaş hak edişleri kolay bir şekilde hesaplanabilmektedir. PDKS sistemlerinin kayıt altına aldığı bilgiler PDKS yazılımına aktarılmaktadır.
PDKS yazılımına aktarılan kayıtlar muhasebe programına aktarılarak maaş hesapları da sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilecektir. Web tabanlı PDKS yazılımları ile internet taratıcısı olan hemen her alandan personel takibi yapılabilmektedir. Bu sistemlerin sahip olduğu özellikler firmalar için pek çok avantaj sağlamaktadır.
PDKS Sistemleri Personel Devam Kontrol Sistemleri ile Sunulan Raporlar
Personel devam kontrol sistemleri personellerle ilgi bazı raporların hazırlanmasını ve elde edilmesini daha kolay hale getirmektedir.

  • İzinli personellerin raporu,
  • İşe gelenlerin ve gelmeyenlerin raporu,
  • İşten erken çıkan ve işe erken gelenlerin raporu,
  • Personel listesinin raporu,
  • Aylık işe giriş çıkış raporu,
  • Eksik çalışma ve fazla mesai raporu,
  • Belirli zaman içinde iş başında olan personellerin raporu,

Personel Devam Kontrol Sistemleri Kullanım Amacı
PDKS sistemleri personel devam kontrol sistemleri personel takibi sırasında aksaklık yaşanmaması ve sürecin hızlı bir şekilde ilerlemesi amacıyla tercih edilmektedir. Bu da ekstradan insan gücünün ve performansın boşa harcanmasının önüne geçmektedir. Bu sistemlerin kolay bir kullanıma sahip olması onun geniş bir alanda kullanılabilmesini sağlamaktadır.

Kolay bir kullanıma sahip olmalarının yanında bu sistemler birçok farklı ihtiyaca cevap verebilme özelliğine sahiptir. PDKS sistemi kullanılarak pek çok farklı raporlama yapmak mümkün olmaktadır. Bu raporlar programı çok daha kolay kullanabilmeyi sağlarken firma sahiplerinin de personelle ilgili takipleri daha doğru ve sorunsuz bir şekilde yapabilmesini sağlayacaktır.
Mesai takibi firma sahipleri tarafından parmak izi okuyucu, yüz tanıma okuyucuları ya da kart okuyucuları ile yapılabilmektedir.
Kart Geçişli Kontrol Sistemi
Her biri ayrı bir teknoloji ile üretilen kartlar kullanım alanına bağlı olarak özel olarak seçilmektedir. Bu kart çeşitlerinin tamamında personellerin özlük bilgileri ve fotoğrafları yer alabilmektedir. Kendi adına kart tanımlanan personeller yetkili alanlara belirlenen tarih ve saatlerde giriş çıkış yapabilirler. Yapılan geçişler online yazılım veritabanında depolanır ve istenildiği zamanda bilgisayarda raporlama yapılabilir.

Yüz Tanıma Geçiş Kontrol Sistemi
Yüz tanıma geçiş kontrol sistemleri temel görüntüleme ve standart video teknolojileri kullanılarak takip edilmektedir. Video kamera yüzün bazı görüntülerini alarak yüzün fotoğrafının çekilmesinin ardından yüzün bazı noktalarını haritalar. Ortaya çıkan görüntüye göre belirli bir kod oluşturulur. Bu sistemin en büyük avantajı karanlık ortamlarda kullanılma imkanı sağlamasıdır.

Biometrik Geçiş Kontrol Sistemi
PDKS sistemleri personel devam kontrol sistemleri içerisinde yer alan biometrik geçiş kontrol sistemi yüz şekli, parmak izi, göz retinası avuç içi ve ses gibi karakteristik özellikleri tespit ederek bunların sisteme girişleri için kimlik doğrulaması yapmaktadır. Oldukça etkili sonuçlar sunan bu sistem özellikle suçluların tespiti gibi durumlar için büyük kolaylık sağlamaktadır.