Kamera sistemleri birden fazla kameranın bir araya getirildiği geçiş sistemleri, güvenlik sistemleri ve kontrol sistemleri gibi durumlar için görüntülerin, seslerin, izlenmesi ve saklanmasını sağlayan sistemlerdir. Günümüzde hd, full hd gibi üst seviyede yer alan çözünürlükte kayıtlarla bu işlem desteklenmektedir. Yüksek çözünürlüklü görüntülerle birlikte araç geçiş sistemi ve plaka tanıma sistemi gibi sistemler de kullanılmaya başlanmıştır.
Analog AHD Kamera
Teknolojinin getirdiği yenilikler hayatın farklı alanlarında karşımıza çıkmaktadır. Telefon, kamera, görüntü ve ses sistemleri bu alanların en başında gelmektedir. Günümüzde kameralar da televizyonlara uyumlu bir biçimde HD olarak da görüntü çekebilmektedir. Bunun yanında AHD teknolojisinin olduğu kameralarda da HD çekimi kolaylıkla yapılabilmektedir.
AHD, HD anlamına gelmekte bu da başka alt yapıya ihtiyaç duymaksızın CCTV altyapıyla çekim yapabilen kameraları ifade etmektedir. AHD kameralar 720p ve 1080p çözünürlük ile kaliteli çekim yapabilmektedir. Geleneksel analog sistemlerle birlikte çalışan analog AHD kamera, görüntüyü net bir şekilde vermesinin yanında aynı zamanda fiyat bakımında da oldukça ekonomiktir.
Analog AHD Kamera Çalışma Sistemi
Analog AHD kamera koaksiyel kablolar üzerinden 500 metreye kadar HD kaliteli görüntü aktarımı yapmasının yanı sıra gecikme ve kayıp gibi olumsuz durumlara da neden olmamaktadır. Bu kamera sisteminin çalışma mantığı normal güvenlik kameraları ile benzerlik göstermektedir. Görüntüleme sensörlerinden alınan görüntü koaksiyel kablo aracılığı ile sinyal işlemcisine gönderilmektedir.
AHD Kameranın Sağladığı Avantajlar
Analog AHD kamera kullanıcılarına pek çok avantajı birlikte sunmaktadır.

 • 3B gürültü azaltma, gelişmiş sinyal filtreleme, yüksek görüntü çözünürlüğü ile daha iyi görüntü elde etme,
 • İletim mesafesinin uzun olması, geleneksel kablo üzerinde bu mesafe 500 metredir.
 • Gerçek zamanlı gönderim ile video gecikmesi durumu olmayacaktır.
 • Pek çok cihazla uyumlu olması,
 • Kurulumunun ve işletiminin kolay olması,
  Yüksek çözünürlüklü görüntü kalitesinin yanında maliyetinin düşük olması,
 • Açık standart özelliğine sahiptir.

AHD kameralar diğer kameralara kıyasla daha yüksek çözünürlüğe sahiptir. 1 metre ile 450 metre aralığındaki görüntüyü 1080p alırken, 451 ile 700 metre arasındaki mesafede görüntüyü 720p olarak kaydetmektedir. Bu kameralarla alınan görüntüler gerçek zamanlı olarak donma ve gecikme gibi durumlar olmadan izlenebilecektir.
AHD analog kamera üstün performanslı ürünler arasında yer almakta olup oldukça tasarruf sağlayan bir sistemdir. Bu kamera ile kablo alt yapı değiştirmeye gerek kalmadan ip kamera netliğinde görüntü elde edilebilecektir. Görüntünün HD kalitesinde olması, ekonomik bir sistem olması gibi sebepler en çok tercih edilme sebepleri arasında yer almaktadır.
IP Kamera Sistemi
IP kamera sistemi sensörler aracılığı ile alınan sinyallerin dijital verilere çevrilerek yetkilendirilmiş kullanıcılara iletilmesini sağlayan görüntü sistemidir. Sisteme bağlı cihazlara ağ bağlantısı üzerinden görüntüleri aktaran bu sistemle birlikte akıllı telefon, bilgisayar ve tablet gibi cihazlardan anlık olarak görüntü izlemek mümkün olmaktadır. Bu yeni nesil teknoloji ile birlikte kayıtların saklanması için herhangi bir karta ihtiyaç olmayacaktır.
IP Kamera Sistemi Özellikleri
IP kamera sistemleri iç ve dış mekanlarda kullanılmaya imkan sağlamaktadır. Bununla birlikte yaşam alanlarının güvenliğini 7/24 sağlayarak huzurlu bir ortam oluşmasına yardımcı olmaktadır. Kullanım alanına göre oldukça avantajlı olan bu sistem birtakım özellikleri de bünyesinde barındırmaktadır.

 • IP kamera sistemi görüntü erişimi için internet bağlantısının olması yeterli olacaktır.
 • Görüntüler önceden yetkilendirilmiş olan kullanıcılara anlık olarak iletilmektedir.
 • Kameraların çalıştırılması için kart ve kayıt cihazı gibi ekstra ekipmanlara ihtiyaç duyulmayacaktır.
 • IP kamera sistemlerinin internete bağlanabilir olması sayesinde farklı sistemlerle birlikte eş zamanlı olarak çalışabilir.
 • Kamera sensörlerinin ekstra geniş açı özelliği sayesinde ulaşılması güç alanlara kolay bir şekilde ulaşılabilir.
 • Video sıkıştırma formatları sayesinde görüntü boyutu düşürülmekte bu da bant genişliğinden ve disk alanında tasarruf elde etmeyi sağlar.
 • IP kamera sistemi ihtiyaca ve kullanım alanına bağlı olarak farklı marka ve model seçeneğine sahiptir. Buna bağlı olarak kablolu ve kablosuz kamera çeşitleri hem iç hem de dış mekanlarda kullanım imkanı sağlar.
 • Kameraların bazılarının gece görüş özelliğine sahip olması onun dış mekanlarda daha rahat kullanımını sağlar. Bu da yaşam alanlarının 7/24 korunabilmesi için oldukça önemlidir.

IP Kamera Sistemi Kullanım Alanları
IP kamera sistemlerinin sağladığı avantajlar onun geniş bir coğrafyada kullanılabilmesini sağlamaktadır. Ofislerde, evlerde ve iş yerlerine sıklıkla bu kamera sistemleri ile karşılaşmak mümkündür. Kurulumunun kolay olması onun kullanım alanlarının genişlemesini sağlamaktadır. Fabrikalar, alışveriş merkezleri, endüstriyel işletmeler, evler ve hastaneler bu sistemin en çok kullanıldığı yerler arasındadır.
IP kamera sistemi ile güvenliğin sağlanmasında ilk adım şifrenin ve ismin özelleştirilmesidir. Ardından port ayarları ile birlikte güvenlik duvarı daha da yükseltilmelidir. Bunun yanında kamerayı üreten firmanın yayınladığı güncellemeler takip edilerek de güvenliğin tam anlamda sağlandığından emin olunmalıdır.