Turnike sistemleri belirli bir alana giriş ve çıkışların daha kontrollü bir şekilde yapılabilmesini sağlayan sistemlerdir. Personel geçiş takiplerinin daha kolay yapılabilmesini sağlayan bu sistem günümüzde kontrol sistemleri adına en çok tercih edilen uygulamalar arasında yer almaktadır. Turnike sistemi ile birlikte yetki sahibi olmayan kişilerin geçişi engellenmekte ve güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarılmaktadır.
Kollu Turnikeler
Kollu turnikeler üç kollu turnike sistemi olarak da bilinmekte geçiş güvenliğini sağlamak adına tercih edilmektedir. Kullanımının kolay olması ve güvenilir olması sebebiyle bu turnikeler kamu kurum ve kuruluşları, metro ve metrobüs istasyonları, havaalanları, askeri alanlar, işletmeler ve buna benzer oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olmaktadır.
Kollu Turnikelerin Özellikleri
Kollu turnikeler kullanım alanı ve kullanım amacına bağlı olarak birtakım özelliklere sahiptir.

 • Kullanımının oldukça kolay olmasının yanında insan trafiğinin fazla olduğu yerlerde daha fazla kullanıma uygundur.
 • 3 kollun turnike sistemleri 120 derece açıda rahatlıkla dönebilmektedir.
 • Çift yön ya da tek yön olarak geçiş ayarlaması yapılabilmekte, geçiş esnasında ışıklı ya da sesli olarak uyarı verebilmektedir.
 • Kollu turnike sistemlerine ek olarak bazı fonksiyonlar eklenebilmektedir. Bu fonksiyonlar kollu turnikenin özellikleri ve modeline bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.
 • Kollu turnikeler paslanmaz çelikten üretilmektedir.
 • Su geçirmez özelliği ile dış ortamlarda güvenle kullanılabilmektedir.
 • 3 kollu turnike sistemleri içerisinde yer alan bütün modeller – 20 derece ile + 60 derece sıcaklıkta sorunsuz bir şekilde çalışabilmektedir.
 • Turnike sistemlerinde yer alan acil alarm modu, acil durumlarda serbest geçiş hakkı tanımlamaya yardımcı olacaktır.

Kollu Turnikelerin Avantajları
Kollu turnikeler bazı teknik ve yapısal özellikleri ile oldukça avantaj sağlayan sistemler arasında yer almaktadır.

 • Geçişlerin çok hızlı bir şekilde yapılabilmesini sağlar. Bu özelliği kalabalık alanlarda kargaşa ortamının ve yoğunluğun oluşmasını engeller.
 • Kişinin turnikelerden hızlı bir şekilde geçmesi turnikeye zarar vermeyecektir. Turnike hızının sabit bir hızda turunu tamamlaması bu durumun oluşmasını engelleyen en temel etkenlerdendir.
 • Üç kollu turnike sistemleri kartlı geçiş sistemi cihazları, yüz okuma cihazları ve parmak izi cihazları ile birlikte kolaylıkla kullanılabilmektedir.
 • Turnike sistemleri ile birlikte takip programlarından birinin kullanılması takip sisteminin amacına uygun kullanılmasını sağlayacaktır.

Kollu turnikeler güvenli bir ortam oluşturulmak istenen iş yerlerinde en iyi çözümü üreten sistemler arasında yer almaktadır. Bu sistemler personellerin giriş ve çıkışlarının raporlanması sağlamakta bu da takibin hatasız ve daha güvenilir bir şekilde yapılabilmesini sağlamaktadır.
Boy Turnikeleri
Boy turnikeleri geçiş kontrolleri ve geçiş kısıtlamaları yapmak amacıyla kullanılmaktadır. En yüksek seviyede güvenlik sağlayan bu sistemler tavadan zemine uzanarak üzerinden atlama ve sürünme gibi durumların önüne geçerler. Bu turnike sistemleri aynı andan birden çok kişinin geçmesini engelleyerek güvenliğin tam anlamıyla sağlanmasına yardımcı olurlar.

Boy turnikeleri genellikle tek yönlü geçişe izin verseler de kimi durumlarda çift yönlü geçiş de sağlayabilirler. Bu da insanların aynı kapıdan giriş ve çıkış yapabilmelerine imkan sağlar. Bu sistemin en büyük özelliği bir kişinin turnikeden geçmesinin ardından kilit sisteminin devreye girmesidir.
Boy Turnikesi Çeşitleri
Boy turnikeleri iki yönlü turnikeler ve tek yönlü turnikeler olmak üzere iki farklı çeşitte olmaktadır. İki yönlü turnikeler iki yönlü trafiğe izin verirken, tek yönlü turnikelerde geçişler tek yönlü trafik ile sağlanmaktadır. Boy turnikesi çeşitleri kullanımı için güvenlik görevlisine ihtiyaç yoktur. Elektrik kesintisi gibi durumlar olması durumunda sistem el yardımı ile çalıştırılabilmektedir.

Paslanmaz çelik kapılar sayesinde güvenliğin sorunsuz bir şekilde uygulandığında bu turnikeler iç ve dış mekanlar için ayarlanabilmektedir. Bu turnikelerin tek ihtiyaç duyduğu güç kaynağıdır. Bunun dışında her türlü hava koşullarına karşı dayanıklılık gösterirler. Boy turnikeleri tek başlarına çalışabildikleri gibi birleşik güvenlik sistemlerinin parçası olarak da kullanılabilirler.
Boy Turnikelerinin Sağladığı Avantajlar
Boy turnike çeşitleri güvenliğin en yüksek seviyede sağlandığı sistemlerden biridir. Bunun yanında bu sistemin sağladığı pek çok avantaj bulunmaktadır.

 • Dayanıklı metal kapılar sayesinde bu turnikelere zarar vermek oldukça güçtür. Bu da turnikelerin uzun süre zarar görmeden kullanılabilmesini sağlayacaktır.
 • Standart bariyerlerle karşılaştırıldığında tam bariyer görevi görürler.
 • Sistemde birden fazla kilit sisteminin yer alıyor olması çoklu girişlerin sağlanmasında doğrudan etkilidir.
 • Boy turnikesi bulunan alanlarda geçiş kontrol cihazları da yer almaktadır. Parmak izi tarayıcıları ve barkod okuyucuları en çok tercih edilen cihazlar arasındadır.

Boy turnikeleri farklı boyutlarda ve modellerde yer alabilmektedir. Bu da turnike fiyatlarının belirlenmesinde etkili olan bir durumdur. Turnike almadan önce bazı detaylar hakkında önceden bilgi sahibi olmak sorunsuz bir kullanım için oldukça önemlidir.
VIP & Serbest Geçiş Turnikeleri
VIP & serbest geçiş turnikeleri her iki yönde geçiş imkanı sağlayan sistemlerden biridir. Üstün performans sağlayan motoru sayesinde parmak izi okuyucu, kart okuyucu, yüz tanıma gibi cihazlardan tetiklerle çalıştığı gibi uzaktan kumanda ve buton yardımıyla da kullanılabilirler. Elektrik kesilmesi gibi durumlarda kol boşta kalarak serbest geçiş imkanı sağlayacaktır.

VIP turnikeler geçiş için açıldığında kapanma süresi ayarlanabilmektedir. Yoğun geçişler için kolay kullanım imkanı sağlayan bu sistem hızlı ve sessiz çalışabilme özelliğine sahiptir. Bu turnikeler kolay monte edilebilmesi ile en çok tercih edilen turnikeler arasında yer almaktadır.
VIP & Serbest Geçiş Turnikeleri Çalışma Modları
VIP & serbest geçiş turnikeleri;

 • İki yönlü tek geçiş,
 • Ayarlanan yönde tek geçiş,
 • Ayarlanan yönde serbest geçiş,
 • Her zaman serbest ve kilitli geçiş olmak üzere 4 farklı moda çalışmaktadır.

VIP & serbest geçiş turnikeleri korozyona karşı dayanıklı maddelerden imal edilmektedir. Bu özelliği ile birlikte mekanik ve elektriksel güvenlik sağlar. Yoğun ve hızlı kullanıma imkan sağlaması bunun yanında minimum bakım gerektirmesi bu sistemin sağladığı en büyük avantajlar arasında yer almaktadır.