Metal arama dedektörleri metalleri algılama özelliğine sahip olan cihazlardır. Oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan dedektörler silah aramalarında, askeri mayın aramalarında, alışveriş merkezlerinde, havaalanı ve konser alanı gibi yerlerde güvenliği sağlamak adına kullanılmaktadır. Metal arama dedektörleri metal el dedektörü, kapı tipi metal arama dedektörü ve X-Ray olmak üzere üç farklı şekilde sınıflandırılmaktadır.
Metal El Dedektörü
Metal el dedektörü metale karşı duyarlı olan dedektör çeşitlerinden biridir. Bu dedektörler yakınlarına metal tutulduğunda ışık, ses ya da titreşim olarak sistemsel bir uyarı verirler. Güvenlik tedbirlerinin her geçen gün daha da arttırılmasıyla bu dedektörlerin kullanımı doğrudan artmaktadır. El tipi dedektörlerin bu dedektörü üreten firmanın talimatları doğrultusunda kullanması daha doğru olacaktır.
Pratik ve kolay taşınabilir olmaları bu dedektörlerin mobil uygulamalarda daha sık kullanılmasını sağlarken, aynı zamanda metal kapı dedektörleri ile benzer özellikleri taşırlar. Dedektörler elektro manyetik bir alan oluşturarak nesne ya da canlı üzerindeki metalin yoğunluğunu tespit edebilirler. Geniş bir tarama alanına sahip olan bu dedektörler küçük ya da büyük fark etmeksizin bütün metalleri kolaylıkla tespit edebilirler.
Metal Arama Dedektörü Kullanım Alanları
Metal arama dedektörleri farklı kullanım alanlarına göre üretilmekle birlikte yaya giriş çıkışlarının yoğun olduğu alanlarda daha sık tercih edilirler. Spor tesisleri, mahkeme salonları ve buna bağlı olarak kapı tipi metal arama dedektörün kurulumunun zor olduğu alanlar metal el dedektörü kullanılan yerler arasındadır.
Kamu kurumları, alışveriş merkezleri, havaalanları, askeri tesisler ve bunun gibi alanlarda giriş kapısında yer alan metal el dedektörleri kişilerin üzerinde silah, bıçak ve metal gibi cisimlerin tespitini yapar. Kapı tipi metal dedektörlerden geçişin ardından dedektörün alarm verdiği durumlarda metalin tespiti için de yine metal el dedektörü kullanılmaktadır.
Metal El Dedektörü Avantajları
Metal el dedektörlerinin sahip olduğu sistemsel ve yapısal özelikler kullanıcılar için büyük avantaj oluşturmaktadır.

  • Pratik ve kolay kullanımı nedeniyle birçok alanda rahatlıkla kullanılabilirler.
  • Yüksek hassasiyet özelliğine sahip olmalarının yanında radyasyon yaymazlar.
  • 9 voltluk pille çalışan, şartlı gibi birçok modele sahiptir. İhtiyaca göre tercihte bulunulabilir.
  • Üst araması yapıldığında titreşimli, sesli ya da ışıklı uyarı verirler.
  • Caydırıcılığı en yüksek olan dedektörlerden biridir.
  • Diğer dedektörlerle karşılaştırıldığında fiyatı oldukça ekonomiktir.

Metal el dedektörü kullanımı yapılmadan önce test edilmeli ona göre ilgili firmadan ürün alımı yapılmalıdır. Kullanım talimatları doğrultusunda ürün kullanımı hem doğru sonuç almaya hem de zamandan tasarrufa büyük katkı sağlayacaktır.
Kapı Tipi Metal Arama Dedektörü
Kapı tipi metal arama dedektörü kapıdan geçen kişilerin üzerindeki metali tespit eden güvenlik cihazlarından biridir. Bu dedektörler havaalanları, cezaevleri, adliyeler ve alışveriş merkezi gibi alanlarda güvenlik taraması yapmak amacıyla kullanılmaktadır. Dedektör, geçiş yapan kişide metal bulması durumunda ışıklı, titreşimli ya da sesli olarak uyarı verecektir.

Kapı tipi metal arama dedektörlerinde metalin yoğunluğuna bağlı olarak alarmın seviyesi de artabilmektedir. Bu durum dedektörün özelliğine ve modeline göre değişebilmektedir. Bu dedektörlerin üzerlerinde yer alan LCD ekran ya da LED’ler cihazın alarm verdiği kişi sayısı ve cihazdan geçiş yapan kişi sayısını tespit edebilmektedir.
Kapı Tipi Metal Arama Dedektörü Çalışma Prensibi
Kapı tipi metal arama dedektör çeşitleri darbe indüksiyon teknolojisi ile birlikte çalışma yürütmektedir. Darbe indüksiyon sistemleri tel bobinden kısa ve güçlü manyetik darbele göndererek kısa bir manyetik alan oluşmasını sağlamaktadır. Bu manyetik alandan bir metalin geçmesi ile alarm sistemi tetiklenerek dedektör alarm sinyali vermektedir.

En yeni teknoloji ile üretilen kapı tipi metal arama dedektörü çeşitlerinin bazıları alarm vermenin yanında metal nesnenin olduğu yeri güvenlik görevlisine söyleyerek nesneyi bulmayı daha kolay hale getirir. Metal dedektörlerinin oluşturduğu manyetik alanlar radyasyon oluşturmayacağından bu dedektörlerin sağlık açısından herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır.
Kapı Tipi Metal Dedektör Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kapı tipi metal arama dedektörü seçiminde ihtiyaçların göz önünde bulundurulması bunun yanı sıra bazı durumlara da ayrıca dikkat edilmesi gerekir.

  • Tüm sorgulama bölgeleri için tek tip algılama sistemine sahip dedektör seçilmesi önem taşıyan bir durumdur.
  • Kaliteli dedektörler yüksek verimli gürültü engelleme yazılımları ile birlikte kullanılmaktadır. Ortamdaki gürültüsü seviyesi bağlı bulunan konuma göre değişiklik göstereceğinden dedektör kurulmak istenen alanın daha önceden kontrol edilmesi gerekir.
  • Dedektör tercihi yapılırken dedektörün her zaman kullanıma uygun olarak tercih edilmesi gerekir.
  • Cihazın hatalı alarm verip vermediğinin kontrol edilmesi güvenliğin tam anlamıyla sağlanabilmesi için oldukça önemlidir.

Kapı tipi metal arama dedektörü en yaygın kullanılan tarama ve güvenlik sistemleri arasında yer almaktadır. Dedektörün kalitesi, modeli ve kullanım alanı fiyatlar üzerinde belirleyici olmaktadır. Sorunsuz bir dedektör kullanımı için ürün tercihinde bulunmadan önce detaylı araştırma yapılması daha doğru olacaktır.
X-Ray
X-Ray cihazı güvenliğin sağlanması amacıyla kullanılan cihazlardan biridir. Bu cihazlar pek çok alanda kullanılmakla birlikte bavul ve çanta gibi eşyalar açılmadan içerisinde tehlikeli madde olup olmadığı yine bu cihazlar aracılığı ile tespit edilebilmektedir. Havaalanları, alışveriş merkezleri ve şirketler X-Ray cihazlarının en yoğun kullanıldığı yerler arasındadır.

X-Ray Cihazları Nasıl Çalışır?
X-Ray cihazları elektrikten aldığı güç yardımıyla x ışını üretmekte bu ışınlar bavulun içerisine girerek taramaktadır. Çantada uyuşturucu ve silah gibi maddelerin olması halinde dedektöre sinyal giderek cihazın sinyal vermesini sağlamaktadır. Cihazdan geçen eşyalar eşyanın cinsine bağlı olarak farklı renklerde görülmektedir.

X-Ray cihazından geçen eşyaların içinde yoğunluğu az olan maddeler yeşil renkte görünürken tahta ve kağıt gibi maddeler kahverengi renkte görünmektedir. Diğer yandan gümüş, bakır ve altın gibi maddeler ise mavi renkte görünmektedir. Bu cihazlar radyasyon yaymakla birlikte yaydığı radyasyon sağlığa olumsuz etmeyecek kadar azdır.