Hırsız alarm sistemleri evlerde ve iş yerlerinde meydana gelebilecek her türlü hırsızlık olayına karşı kullanılan sistemlerden biridir. Teknolojinin her geçen gün daha fazla gelişmesiyle birlikte güvenlik tedbirleri de en üst düzeyde sağlanabilmektedir. Bu güvenlik tedbirlerinin en başında ise alarm sistemleri gelmektedir. Birçok firma tarafından üretilip satışa sunulan bu sistemler etkin bir koruma gerçekleştirmektedir.
Gereksinimlere bağlı olarak tasarlanan alarm sistemleri birçok farklı ihtiyaca aynı anda cevap verebilme özelliğine sahiptir. Bu özelliği hırsız alarm sistemleri için yüksek konfor sağlayan bir sistem olarak tanımlanmaktadır. Geliştirilmiş bu alarm sistemleri ile birlikte mobil uygulamalar üzerinden ev ve iş yerlerinin takibi kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Hırsız alarm sistemleri kablolu ve kablosuz olmak üzere iki farklı kategoride yer almaktadır.
Kablolu Hırsız Alarm Sistemleri
Güvenlik sistemleri arasında en çok tercih edilen hırsız alarm sistemleri günümüzde pek çok alanda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Kablolu ve kablosuz olmak üzere ikiye ayrılan bu sistemler kendi arasında birçok avantaj ve dezavantajı barındırmaktadır. Bunlara arasında yer alan kablolu sistemler ileti ve sinyallerini bağlı oldukları paneller üzerinden gerçekleştirmektedir.
Kablolu Hırsız Alarm Sistemleri Avantajları

 • Kablolu hırsız alarm sistemleri kablosuz alarm sistemi ile karşılaştırıldığında daha güvenlidir.
 • Kablolu sistemlerinin montajı doğru bir şekilde yapıldığında daha sonradan ekstra bakım gerektirmeyecektir.
 • Kablolu alarm sistemleri fiyat bakımdan kablosuz sistemlere göre daha ekonomiktir.
 • Kablolu alarm sistemlerinin ömrü daha uzundur. Uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.
 • Pil değiştirme gibi durumlar bu alarm sistemlerinde söz konusu değildir.
 • Kablolu alarm sistemlerinin bazılarına birden fazla sensör montajı yapılabilmektedir.

Kablosuz Hırsız Alarm Sistemleri

Hırsız alarm sistemleri arasında yer alan kablosuz hırsız alarm sistemleri herhangi bir panele bağlı olmadan kolay ileti sağlamaktadır. Kullanma, taşıma ve montaj bakımından bu sistemler geniş bir alanda kullanılabilmektedir.
Kablosuz Hırsız Alarm Sistemleri Çalışma Prensibi
Kablosuz hırsız alarm sistemleri radyo frekansı teknolojisi ile birlikte çalışma yürütmektedir. Bu teknoloji sistemi sensörlerin merkezi kontrol paneli ile iletim kurmasıyla sağlanmaktadır. Bu kontrol paneli hücresel ağ aracılığıyla da iletişim kurabilme özelliği taşımaktadır.
Kablosuz Hırsız Alarm Sistemleri Avantajları

 • Kablosuz alarm sistemlerinin kurulumu kablolu sistemlere göre daha kolaydır.
 • Akıllı telefonların mobil uygulamalarından istenilen zamanda ve istenilen yerden izlenebilir.
 • Kolay taşınabilir olma özelliği ile kiracılar için en pratik sistemlerden biridir.
 • Elektrik kesintisi olması bu sistemlerin kullanılmasını engellemez.
 • Kablosuz alarm sisteminde kabloların zarar görmesi gibi bir durum yoktur.

Hırsız alarm sistemleri sahip olduğu özellikler, kalite, tasarım ve modellere bağlı olarak farklı fiyatlarda satışa sunulmaktadır. Alarm sisteminin kaliteli olması onun uzun süre zarar görmeden kullanılabilmesini sağlayacaktır. Bu da hem zamandan hem de maliyetten büyük ölçüde tasarruf elde etmeyi sağlayacaktır. Alarm sistemi tercihinde bulunmadan önce ihtiyaçların tespit edilip ona göre karar vermek daha doğru bir işlem olacaktır.