Elektrik sistemleri günümüz modern dünyasında en çok ihtiyaç duyulan sistemler arasında yer almaktadır. En yeni teknoloji ile birlikte en yeni teknolojinin bir arada kullanıldığı bu sistemler kullanıcılar açısından büyük avantaj sağlamaktadır. Dış mekanların yanı sıra iç mekan aydınlatmalarda da sıklıkla kullanılan sistemler birbirinden farklı özelliklerle tüketicilerin karşısına çıkmaktadır.
Uzman ekipler tarafından profesyonel olarak hazırlanan sistemler evlerin ve iş yerlerinin en düşük maliyetle ve en yüksek enerji verimliliği elde etmeyi sağlamaktadır. Sorunsuz bir şekilde elektrik kablolaması ve aydınlatma sistemlerinin kurulumu için doğru firma üzerinden hizmet almak büyük önem arz etmektedir. Güvenilir olmayan bir firmadan hizmet almak ardında pek çok sorunu beraberinde getirecektir.
Elektrik Sistemleri Hizmet Kapsamı
Elektrik sistemleri kurulması ve uygulanması farklı alanlarda gerçekleştirilebilmektedir. Dolayısıyla bu hizmetlerin kapsamı da farklı bölümler şeklindedir. Bu sistemlerin kurulması elektrik, bilişim ve iletişim konusunda uzman mühendislerin ortak proje çalışmaları ile büyük bir titizlikle uygulanmaktadır.
Elektrik sistemi üzerine hizmet veren firmalar için uygulama ve proje kadar sistemin bakım ve kontrolü de önemlidir. Uygulanacak olan her bir sistem belirli güvenli önlemleri göz önünde bulundurularak süreklilik elde edilecek şekilde takip edilmektedir. Farklı amaçlar doğrultusunda kullanılan bu sistemler;

 • Aydınlatma sistemleri,
 • Akıllı ev sistemleri,
 • Yangın güvenlik sistemleri,
 • Busbar sistemleri,
 • İletişim sistemleri,
 • Zayıf akım sistemleri gibi pek çok sistemi kapsamaktadır.

Aydınlatma Sistemleri
Aydınlatma sistemleri son zamanlarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte birçok alanda farklı özelliklerle tüketicilerle buluşmaktadır. Günümüz modern dünyasında özellikle ev tasarımında bu sistemlere duyulan talep bir hayli fazladır. Aydınlatma sistemleri ile birlikte ev ve iş yerlerinin dış ve iç tasarımları büyük bir değişime uğramış durumdadır.
Maliyet, aydınlatma ve elektrik sistemleri üzerinde doğrudan etkili olan bir durumdur. Aydınlatmaların devamlılık arz eden bir sistem olması sebebiyle maliyet unsurunun göz ardı edilmesi ileride birçok mali sıkıntıya sebebiyet verebilecektir.
Aydınlatma Çeşitleri
İç ve dış mekanların aydınlatılmasında kullanılan sistemler farklı fonksiyonlara sahip olması ile birçok farklı amaç için kullanılabilmektedir. Buna göre aydınlatmalar doğal, yapay ve bütünleşik olmak üzere üç farkı şekilde uygulanabilmektedir.
Güneşten gelen ışınlar aracılığıyla elde edilen aydınlatma doğal aydınlatma olarak ifade edilmektedir. Gündüzleri bu aydınlatma oldukça avantaj sağlamaktadır. İnsan yapımı ile ışık elde edilmesi yapay aydınlatmanın bir tanımıdır. Güneş ışığının yetersiz kaldığı durumlarda yapay aydınlatmadan faydalanılması ise bütünleşik aydınlatma olarak adlandırılmaktadır.
Aydınlatma sistemlerinin kullanım alanı oldukça geniştir.

 • Bahçe aydınlatma sistemi,
 • Banyo aydınlatma,
 • Dış cephe aydınlatma,
 • Güneş enerjisi aracılığı ile aydınlatma,
 • Mutfak aydınlatma,
 • Salon aydınlatma,
 • Tavan aydınlatma,
 • Spot aydınlatma,
 • Vitrin aydınlatma bu sistemin en çok kullanıldığı yerler arasındadır.

Elektrik Pano İşleri
Elektrik panoları ile kullanılacak olan yerin ihtiyacına bağlı olarak elektrik dağıtımı gerçekleştirilmesine doğrudan aracılık etmektedir. İhtiyaçlar göz önünde bulundurularak özel tasarım, modüler ve standart tasarımlara sahip olunabilmektedir.
Pano tasarımının uygulanmasında uygulama alanı göz önünde bulundurulmalıdır. Voltaj değişimleri ve küçük akımların dahi dikkate alınması gereken işlemlerde bununla birlikte aşırı gerilim ve akım durumlarının da önüne geçilmiş olacaktır. Hatalı pano tasarımlara yangınlara sebebiyet verebilmektedir.
Elektrik sistemleri denildiğinde ilk akla gelen elektrik panoları standart özelliklerin yanında bazı ek özelliklere de sahip olabilmektedir. Elektrik panosunun modeli bu özelliklerin belirlenmesinde doğrudan etkili olmaktadır. Pano seçimi yaparken kullanım alanı, uygulama yapılacak olan cihazın hassasiyeti ve ihtiyaç duyulan oldukça önemlidir.
Busbar Sistemleri
Busbar sistemleri elektrik sistemleri içerisinde en çok tercih edilen sistemlerden biridir. İlk olarak 1930 yıllarda Amerika’da kullanılmaya başlayan sistem fabrikalarda ve yüksek katlı binalarda üretim teknolojisinin değişmesine bağlı olarak ortaya çıkmıştır. Avrupa’da da bu sistemin kullanılmaya başlanmasının ardından 1970’li yıllara gelindiğinde ise Türkiye’de kullanılmaya başlanmıştır.
Busbar sistemi üzerinde bakır veya alüminyum iletkenlerden yararlanılmaktadır. Kompakt busbar sistemleri dikey ya da yatay enerji dağılımında kolay bir şekilde kullanılabilmektedir. Enerji dağılımının yanı sıra enerji iletiminde de bu sistem görev alabilmektedir.
Busbar Sistemi Kullanım Alanları
Busbar sistemi ile hemen her alanda karşılaşabilmek mümkündür. Çoğunlukla büyük sanayi tesislerinde kullanılan sistem konfeksiyon ve teksti alanında da kullanılabilmektedir. Kullanım alanı ve sahip olduğu özellikler göz önünde bulundurulduğunda fiyatlar ihtiyaçlara bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.
Busbar Sistemi Avantajları
Busbar sistemi pek çok alanda tüketicilere büyük avantajlar sağlamaktadır.

 • Alternatif kablolu sistemlerle karşılaştırıldığında bu sistem daha yüksek bir teknolojiye sahiptir.
 • Sistemin esnek ve fonksiyonel olması onun gelişen teknolojiye daha rahat bir şekilde uyum sağlamasına yardımcı olur.
 • Sistemin gövde yapısının metal olması onun darbelere karşı daha dayanıklı olmasını sağlar.
 • Kabloları meydana getirdiği dağınık görünüm bu sistemde yer almaz. Daha sade ve toplu bir görünüm vardır.
 • Elektrik kablolarının elektrik akımı iletiminde kullanılmaması kaza ve arıza gibi durumların oluşmasının önüne geçer.
 • Özel bir bakıma ihtiyaç duyulmayan busbar sisteminde sistem kolay bir şekilde sökülüp takılabilir.
 • Sistemin kısa devre dinamik dayatma gücünün yüksek olması sebebiyle kısa devrelerde sistem sorun yaşamaz.
 • Yüksek bir performansla çalışan sistem mükemmel bir ısı transferine sahiptir.
 • Sistemin projelendirmesi oldukça kolaydır.Fabrikalar ve binalar için en iyi çözümü sunar.
 • Sistemin işletim maliyeti düşük bunun yanı görünümü de oldukça moderndir.

Elektrik sistemleri kullanımı üst düzey bilgi ve deneyim gerektirmektedir. Profesyonel bir şekilde yapılacak olan çalışma sorunsuz ve güvenilir bir kullanım açısından oldukça önemlidir.