Alarm izleme merkezi iş merkezleri, evler ve AVM gibi alanlara yerleştirilen elektronik güvenlik sistemleri ve alarm sistemlerinden gelen görüntü ve sinyallerin 7 gün 24 saat uzman personellerce izlenmesidir. Alarm izleme merkezlerinin çalışabilmesi için ortamda internet bulunması, sabit hatların bulunması ya da GPRS üzerinden iletişime geçilmesi gerekmektedir.
Güvenliği tehlikeye düşürecek bir durum olması durumunda sinyallerin ilgili merkezlere gelmesi ve merkezlerin bu durumu fark etmesiyle en yakın kolluk kuvvetleri sinyalin geldiği alana gidiyor olacaklardır. Alarm izleme merkezi yangın, hırsızlık ve acil durumların takibi için de kurulan birimler arasında yer almaktadır.
Alarm İzleme Merkezi Kurulumu
Alarm izleme merkezlerinin kurulumu için bağlı bulunan valiliklerden gerekli izinlerin alınması gerekir. Valilik izinleri ile birlikte uyulması gereken bazı yönetmelik kurallarının da yerine getirilmesi gerekir. Alarm izleme merkezlerinin kurulacağı yerde elektronik donanımın yeterli olması, yangın söndürme sistemleri, yangın alarm sistemleri ve jeneratör sisteminin kurulu olması gerekmektedir.
Alarm İzleme Merkezi Görevleri

Alarm izleme merkezleri pek çok durumun takibinden sorumludurlar.

 • Alarm sistemlerinin saatlerinin açılış ve kapanış durumlarının takibi,
 • Alarm sisteminin elektrik bağlantıları, sağlık ve arıza durumlarının takibi,
 • Yangın alarm durumlarının takibi,
  Hırsız alarm durumlarının takibi,
 • Acil ambulans ihtiyaç durumları gibi süreçleri yakından izleyerek hızlı bir geri dönüş için yetkili birimle iletişime geçebilirler.

Alarm İzleme Merkezleri Neden Önemlidir?
Güvenliğin insan hayatındaki önemi azımsanamayacak kadar fazladır. Bundan dolayı hemen her iş yerinde alarm sistemleri kullanılmaktadır. Alarm izleme merkezleri gerekli sinyallerin gelmesiyle birçok sektörde güvenliği tam anlamıyla sağlamaktadır. Bunun yanında bu merkezler bazı hususlarda ciddi fayda sağlamaktadır.

 • Alarm sinyallerinin hızlı bir şekilde iletilmesi,
 • Gerekli bilgilerin ilgili birimlere hızlı bir şekilde gönderilmesi,
 • Tepki süresinin hızlı olması,
 • Caydırıcı bir şekilde yüksek bir sesle dikkat çekici olması,
 • Can ve mal kaybını son teknoloji kullanılan sistemlerle sağlaması,

Alarm izleme merkezi farklı marka ve modellerle farklı fiyatlar çerçevesinde satışa sunulmaktadır. Bu modeller arasında da kalite durumu değişkenlik gösterebileceğinden net bir fiyat bilgisi vermek doğru olmayacaktır. Merkez tercihinde bulunurken can ve mal kaybını oluşturacak durumların önüne geçmek için fiyat kalite dengesinin tam olarak oturtularak karar verilmesi gerekmektedir.